Zakłady bukmacherskie długoterminowe – jak je obstawiać? Poradnik

Długoterminowe zakłady bukmacherskie nie są tak popularne jak zakłady przedmeczowe czy na żywo, ale ich obstawianie może być bardziej zyskowne. Dowiedz się, co w tym zakresie przygotowują legalni bukmacherzy online i jak postępować, by długoterminowa gra przynosiła zysk.

Długoterminowe zakłady bukmacherskie, czyli jakie?

Zakłady bukmacherskie długoterminowe, znane również jako zakłady ante post, future betting czy outrights to specyficzny rodzaj zakładów, jaki oferują bukmacherzy. Charakteryzują się one tym, że rozstrzygnięcie, a więc i potencjalna wygrana następują po dłuższym okresie czasu – po miesiącach, a nawet latach od momentu zawarcia zakładu.

Długoterminowe zakłady bukmacherskie mają jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Otóż stopień ich niepewności jest wyższy niż ma to miejsce w przypadku zwykłych zakładów przedmeczowych, co wynika oczywiście z długiego okresu, na jaki zakład jest zawarty. To z kolei przekłada się na wyższe kursy, jakie stosują tu legalni bukmacherzy i większe potencjalne zyski dla tych obstawiających, którzy potrafią przewidzieć wyniki odległych czasowo wydarzeń. 

A czego dotyczą tego rodzaju zakłady bukmacherskie? Jak się okazuje bukmacherzy online przygotowują ofertę zakładów długoterminowych dla bardzo różnych dyscyplin i imprez sportowych. Chodzi zazwyczaj o obstawianie wyników całych turniejów czy rozgrywek ligowych, ale czasem także pojedynczych spotkań. Niejeden bukmacher oferuje dodatkowo długoterminowe zakłady bukmacherskie na wydarzenia o charakterze rozrywkowym czy politycznym.

Jakie zakłady długoterminowe oferują legalni bukmacherzy?

Skoro bukmacherzy wystawiają dość wysokie kursy dla zakładów typu future betting, na pewno warto przyjrzeć się im bliżej. Oto jakie konkretnie zakłady bukmacherskie najczęściej można znaleźć w ofercie bukmacherów:

  • Zakłady bukmacherskie na zwycięzcę – bukmacherzy przyjmują zakłady na całkowitego zwycięzcę turnieju (np. Wimbledonu) czy ligi (np. NBA, Plusligi), ale też na zwycięzcę jakiegoś etapu turnieju czy nawet poszczególnych meczów (np. dla najważniejszych imprez typu Mistrzostwa Świata w piłce nożnej na kilka miesięcy wcześniej można obstawiać zakłady na wyniki meczów rundy grupowej).
  • Zakłady bukmacherskie na klasyfikację końcową – j.w. zakłady dotyczą wyników różnych imprez, a w przypadku najciekawszych turniejów bukmacherzy udostępniać mogą zakłady na klasyfikację w poszczególnych etapach, np. dla Euro 2024 bukmacher Fortuna wystawia kursy na klasyfikację końcową w grupach. Gracze mogą przykładowo typować zakłady bukmacherskie na to, że dana drużyna zajmie ostatecznie miejsce 1-2, 1-4, 1-8 itd.
  • Zakłady bukmacherskie H2H – ten rynek zdarzeń pozwala typować zakłady bukmacherskie dotyczące tego, który z uczestników imprezy sportowej z danej pary skończy rywalizację na lepszej pozycji.
  • Zakłady bukmacherskie under/over – bukmacher może też przyjmować zakłady na to, czy wynik danej drużyny/zawodnika będzie lepszy czy gorszy od określonego poziomu, np. czy będzie mieć finalnie więcej czy mniej wygranych meczów niż wskazana linia.
  • Zakłady bukmacherskie na najlepszych zawodników – bukmacherzy online najczęściej oferują takie zakłady na indywidualne osiągnięcia zawodników w danej imprezie sportowej czy całym sezonie. Przykładowo udostępniane są zakłady bukmacherskie na króla strzelców (np. piłka nożna czy piłka ręczna), MVP sezonu (np. koszykówka, siatkówka) czy zawodnika, który zdobędzie najwięcej asów (tenis).

Są to oczywiście tylko najbardziej powszechne długoterminowe zakłady bukmacherskie, jednak legalni bukmacherzy przygotowują dla poszczególnych sportów wiele innych możliwości obstawiania w trybie długoterminowym. Dla przykładu bukmacherzy online oferują zakłady na to, czy dany zawodnik/zespół zagra w finale, czy awansuje do następnego etapu, czy zagra w playoffach, czy zaliczy spadek do niższej ligi itd.

Jak obstawiać zakłady długoterminowe?

Na początek zapoznaj się z eksperckim artykułem „Zakłady bukmacherskie w Polsce”, aby uzyskać informacje o technicznych aspektach wnoszenia zakładów oraz poznać aktualną listę legalnych firm bukmacherskich w Polsce. Następnie, zanim zaczniesz obstawiać długoterminowe zakłady bukmacherskie, przyda Ci się kilka sprawdzonych wskazówek:

  • Na pewno musisz poświęcić sporo czasu na dokładną analizę formy i potencjału poszczególnych drużyn czy zawodników. Weź pod uwagę ich dotychczasowe osiągnięcia, aktualną formę, historię kontuzji, planowane transfery oraz czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć na ich wyniki w dłuższy okresie czasu.
  • Kolejnym ważnym elementem strategii jest dywersyfikacja zakładów. Zamiast inwestować cały kapitał w jedno wydarzenie, zaleca się rozłożenie środków na różne wydarzenia i rynki, co może zmniejszyć ryzyko i zwiększyć szanse na zysk. 
  • Ponadto należy na bieżąco śledzić wszystkie istotne informacje i dostosowywać zakłady bukmacherskie w odpowiedzi na nowe dane. To pozwala na reagowanie na potencjalne zmiany, które mogą wpłynąć na ostateczny wynik obstawionych wydarzeń.
  • Warto też wiedzieć, że przeważnie nie opłaca się typować wygranej faworytów. Lepszą strategią jest np. skupienie się na outsiderach i po znalezieniu mocnego typu, obstawienie zajęcia przez niego wysokiego miejsca w klasyfikacji końcowej (np. 1-4).

Jakie zalety mają zakłady długoterminowe?

Podstawowa zaleta zakładów typu outrights została już wskazana – chodzi oczywiście o to, że pozwalają one na osiągnięcie potencjalnie wyższych zysków dzięki atrakcyjniejszym kursom. Często gracz może osiągnąć duże wygrane nawet wtedy, gdy nie ryzykuje dużymi stawkami.

Doświadczeni gracze doceniają także fakt, że grę wykorzystującą długoterminowe zakłady bukmacherskie cechuje dość wysoka stabilność. Chodzi o to, że kiedy typujesz wyniki pojedynczego spotkania, wiele nieprzewidzianych zdarzeń i przypadkowych czynników może wpłynąć na to, że typy okażą się niepoprawne. Takie ryzyko istnieje oczywiście też w sytuacji, gdy chodzi o zakłady bukmacherskie na wynik całego turnieju, ale jeśli Twój faworyt jest rzeczywiście mocny, to nawet jeśli zaliczy pojedynczy słabszy występ, szanse na wygraną w całej imprezie i tak będą duże.

Dodatkowo, jeśli obstawiasz długoterminowe zakłady bukmacherskie, które wraz z upływem czasu zaczynają być coraz mniej pewne, masz sporo czasu i możliwości, by np. je skontrować.

Jakie wady mają zakłady długoterminowe?

Pierwszy minus typowania wydarzeń z dużym wyprzedzeniem jest taki, że od chwili, kiedy postawisz zakłady bukmacherskie do momentu, kiedy dane wydarzenie się rozpocznie, może zajść wiele zmian i niespodziewanych sytuacji, np. może dojść do kontuzji kluczowych zawodników czy zmiany trenerów. To z kolei sprawia, że takie zakłady bukmacherskie są bardziej ryzykowne. Jednak zawsze, kiedy bukmacherzy wystawiają wyższe kursy, oznacza to też większe ryzyko niesprawdzenia się danego typu.

Drugi problem dotyczy zamrożenia kapitału na długi okres czasu, w związku z czym środki zainwestowane w zakład nie są dostępne dla gracza do wykorzystania w innych, być może bardziej opłacalnych zakładach. To ogranicza płynność finansową typera i może zmniejszać ogólną efektywność zarządzania jego budżetem na obstawianie.

Ponadto długoterminowe zakłady bukmacherskie nie są najlepszym wyborem dla początkujących graczy. Wymagają one od typerów cierpliwości i wytrwałości w śledzeniu sytuacji dotyczącej danego wydarzenia, ale też szerokiej wiedzy i umiejętności analizy wielu zmiennych.

5 / 5. Ocen: 1

polski poker online

Bukmacherzy online

Legalni bukmacherzy w Polsce