Oculus Quest – czy powinieneś go kupić?

Oculus Quest to zestaw wirtualnej rzeczywistości od firmy, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Facebook ma dla was nie lada gratkę, która kosztuje zaledwie 349 Euro. Za tę kwotę otrzymujecie gogle VR, dwa kontrolery, kabel do ładowania, dwie baterie, zasilacz oraz wkładkę dystansującą. Jest to naprawdę dobra cena. Zadajecie sobie na pewno pytanie: „czy warto kupować taki zestaw i co ja z nim będę robił?”.

Bez tego zestawu możecie oczywiście cieszyć się rozrywką w bardziej klasycznym wymiarze. Na przykład grając w gry w Total Casino lub korzystając z dobrodziejstw innego jednorękiego bandyty. Zasadnicze nasze pytanie brzmi, po co się ograniczać?

Mając możliwość zakupu całego zestawu za niecałe 350 euro, naprawdę warto spróbować wirtualnej rozrywki w całkowicie nowej i futurystycznej odsłonie. Będziecie mogli bez żadnego problemu bawić się w grach takich jak VR chat lub Skyrim VR. Poskromienie smoka musi być naprawdę spektakularne z takim zestawem wirtualnej rzeczywistości!

Po zakupie nie musicie się również obawiać o to, że w przyszłości zabraknie gier na tę platformę. Wirtualna rzeczywistość dopiero rozkwita i z czasem będziecie mogli zagrać w większą ilość tytułów, mając gogle na głowie. Kto wie, może lada chwila powstanie firma, która będzie zajmować się tylko i wyłącznie modyfikowaniem istniejących już gier i wprowadzaniem ich w świat wirtualnej rzeczywistości?

Wówczas będziecie mogli cieszyć się swoimi ulubionymi shooterami, grając w widoku z pierwszej osoby. Może w przyszłości popularna gra Escape from Tarkov będzie udostępniona w ramach wirtualnej rzeczywistości? Wyobraźcie sobie dreszczyk emocji związany z chodzeniem po waszych ulubionych lokacjach i rozglądaniem się na lewo i prawo w celu upewnienia się, czy przypadkiem w pobliżu nie czai się wróg. 

Krytyka wirtualnej rzeczywistości

Oczywiście wiele osób zwraca również uwagę na to, że wirtualna rzeczywistość w obecnej formie nie jest tak dobrze dopracowana. Niektórzy zwracają uwagę na bolącą głowę po kilku godzinach zabawy z goglami na głowie. 

Wielu graczy stawiających na realizm zwraca również uwagę na to, że do pełnej rozrywki w shooterach brakuje im platformy do chodzenia, która obecnie kosztuje naprawdę sporo (cena takich platform może sięgać tysięcy euro i przewyższa zakup zestawu wirtualnej rzeczywistości kilkukrotnie). Obecnie w celu przemieszczania się konieczne jest korzystanie z kontrolerów, co faktycznie nie dostarcza graczowi pełnego doświadczenia związanego z wirtualną rzeczywistością. 

Nie brakuje również całkowicie dystopijnych komentarzy, które głoszą, że lada chwila ludzie będą tak upojeni wirtualną rzeczywistością, że zapomną o tym, co dzieje się wokół nich. Oczywiście jest to przejaw naprawdę skrajnego podejścia do tematu, ale jedno jest pewne, nie sposób obecnie przewidzieć, jak mocno tego typu technologie mogą wpłynąć na człowieka na przestrzeni wielu lat. Na pewno zdrowi gracze nie mają czego się obawiać i tego typu zestaw nie zniszczy im życia, we wszystkim trzeba zachować umiar i zawsze pamiętać o tym, że jest to wirtualna rzeczywistość. 

Niektórzy psychologowie bardzo często zwracają uwagę na to, że zestawy VR mogą być sposobem na ucieczkę od prawdziwych problemów. 

We wszystkich tych opiniach i głosach krytyki na pewno jest trochę prawdy. Wszystko jednak ostatecznie zależy od gracza i zdrowego podejścia do tej rozrywki. Jeżeli jesteście w stanie zachować umiar, to ta nowa technologia nie powinna wam w żaden sposób zaszkodzić. Kto wie, może w przyszłości będzie ona wykorzystywana w sposób terapeutyczny?

0 / 5. Ocen: 0

polski poker online

Bukmacherzy online

Legalni bukmacherzy w Polsce